Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Günümüzde  neredeyse her evde bir klima bulunmaya başladı. Bu artış sonrasında kullandığımız bu cihazlar hakkında aklımızda yüzlerce soru oluşuyor bu yazımızda ise yeni, eski ev fark etmeksizin klima bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını vereceğiz.

Klima bakımı ne zaman ve ne sıklıkla yapılır, hijyenik bakım için ne yapılmalıdır gibi konular için yetkili firma ile görüşme sağlanması idealdir. Mevsim bakımları, motor ve iç hazne bakımları, filtre bakımı gibi her ayrıntı, yetkili klima firması veya bakım servisi tarafından yapılmaktadır.

Klima ve iklimlendirme cihazlarının bakımı nasıl yapılır?
Klima bakımları yapılırken hava filtresi ile hava akımına yardımcı olan filtreler temizlenir. Yetkili servis aracılığı ile gerekli temizleme maddeleri ve yöntemleri uygulanarak, bakteri ve çeşitli mikroorganizmalardan arındırılmış kaliteli havanın solunması sağlanmış olur.
Hava filtresi bakımı
Klimaların türlerine göre farklı şekillerde filtreleme yapılsa da, tüm klimalarda hava filtresi ön panellerde yer alır. Paneldeki yuvaya yerleştirilen filtreler, klimaların yapılarına göre kolay tak- çıkar özelliğine sahiptirler. Klima bakımında yapılması gerekenler arasında her 15 günde bir filtrenin temizlenmesi gereklidir.

Hava akımı destekleyici filtrelerin temizliği
Klimaların ön kısımlarında yer alan kapak bölmesinin aşağı doğru çekilerek- çıkarılması gereklidir. Sistem içerisinde yer alan ve hava akımını destekleyen filtreler çıkarılmalıdır. Bu filtreler, vakum yöntemiyle yani elektrikli süpürgelerle temizlenmelidir.

Tozlar giderildikten sonra suyla yıkanarak iyice temizlenmelidir. Kuruduktan sonra aynı şekilde takılarak, kapağı kapatılır ve doğru hava sirkülasyonunun yapılması sağlanmış olur.

Filtrelerin temizlenmesinde dikkat edilmesi gerekenler
Klima bakımı nasıl yapılmalı konusunda dikkat edilmesi gereken iki husus bulunmaktadır. Bunlar; hava akımını destekleyen filtrelerin kurutulmasında güneşte kurutma veya asılarak kurutma yöntemlerinin uygulanmasıdır. Hava filtrelerinin temizliğinde ise;

  • Musluk altında yıkama işlemi yapılır.
  • Elektrik süpürgesi yardımıyla tozdan arındırılarak, temizlenebilir.
  • Sıcak suyla temizlendiğinde, su sıcaklığının 50 dereceyi geçmemesi gerekir.
  • Hava filtreleri yıkanırken çitilenmemelidir.
  • Güneşte kurutma yapılmamalıdır.
  • Hava filtreleri asılarak kurutulmamalıdır.
  • Klimalar hiçbir şekilde filtresiz çalıştırılmamalıdır.
Bugün: 1 kez, Toplam: 1 kez ziyaret edildi.