Buzdolabı Neden Buzlanma Yapar

Evimizde kullandığımız beyaz eşyalarından, yiyecekten içeceğe her türlü gıdayı muhafaza ettiğimiz buzdolapları bazen istenmeyen problemlerle karşımıza çıkabiliyor. Buzdolaplarında en sık karşılaşılan sorunlardan biri  buzdolabında meydana gelen buzlanma olayıdır. Buzdolabında buzlanma meydana gelmesinin genel nedenlerinden biri ise kapı lastiklerinin yırtılması, aşınması, eskimesi ve lastiklerin içinde bulunan mıknatısların eskisi gibi etkisini göstermediği için yapışmamasından dolayı kapının tam kapanmayıp hava almasından kaynaklanabilmektedir.

Bu problemler haricinde bunların dışında teknik arızalarda söz konusu olabilir. Buzlanmaya neden olan teknik arızalardan biri dolabın soğutmayı algılayan sensör veya termostat adlı aracın bozuk olmasından kaynaklanmaktadır.

Buzdolabındaki termostat ve sensör adlı parçaların ikisi de aynı görevi yerine getirmektedir. Bu nedenle ikisi birden buzdolabında bulunmaz. Bazı buzdolabı modellerde sensör, bazı modellerde ise termostat bulunmaktadır.

No frost özelliğine sahip buzdolaplarında ise bu sorun genellikle alt yada üst kapılarının açık kalmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda dolabın buzluk kısmı çok dolu ise ve hava kanallarının önü tıkalı ise buzluğun belirli yerlerinde buzlanmanın olduğunu görebilirsiniz.

Bugün: 1 kez, Toplam: 4 kez ziyaret edildi.