Buzdolabı Sesli Çalışıyor Çözümü

Mutfaklarımızın olmazsa olmazı buzdolapları uzun kullanım ve çevresel faktörlerden kaynaklı beklenmedik sorunlarla karşımıza çıkıp canımızı sıkacak durumlar oluşturabiliyor. Bu yazımızda buzdolaplarında oluşan sesin sorununa çözüm arayacağız. Öncelikler olarak buzdolabınızın ayakları zemine tam oturmuyor olabilir, bu durum titreşim ve ses oluşturur. Buzdolabının ayağını elinizle sağa doğru çevirerek yükseltip, sola doğru alçaltabilirsiniz. Bu şekilde zeminde düz durmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca buzdolabının içindeki raflar yerine tam oturmadıysa ve buzdolabının üzerinde herhangi bir eşya varsa buzdolabının motorunun çalışması ile titreşim sesi verebilir.

Duyduğunuz ses çıtırtı veya buz düşmesine benzer bir ses ise 

Görünmeyen kısmında karlanma buzlanma varsa buzlar belirli aralıklarla erir. Erime esnasında bu seslerin gelmesi normaldir. Özellikle gece sessizliğinde daha net duyulur. Bununla birlikte ürününüzde buzmatik varsa, buz yapmak için su çektiğinde ve buz yaptıktan sonra buz haznesine buzlar dökülürken ses çıkarır. Bu durum da normaldir.

Pervane sesine benzer bir ses duyuyorsanız

Fanlar, kapak kapalıyken devreye girerek soğuk havanın buzdolabının içinde dolaşmasını sağlar. Kapıyı açtığınızda kesiliyor, kapattığınızda başlıyorsa, bu fan sesidir.

Motor sesine benzer bir ses ise

Buzdolabını ilk defa çalıştırdığınızda ya da uzun süre elektrik kesildiğinde, buzdolabı verdiğiniz derecelere gelene kadar motor çalışmaya devam eder. Ayarlanan derecelere ulaştığında motor arada durup gerektiğinde tekrar çalışmaya başlayacaktır.

Su akış sesine benzer bir ses ise

Buzdolabının içinde dolaşan soğutucu gazın akış sesini duyuyorsunuz. Özellikle gece sessizliğinde daha rahat duyulabilen bu ses, çalışması gereğidir ve normaldir.

Bugün: 1 kez, Toplam: 1 kez ziyaret edildi.