Klima Bakımını Ne Zaman Yapılmalı?

Klimalarda uzun kullanım ve çevresel etkilerden kaynaklı sorunlar karşımıza çıkabilmektedir. Bu yazımızda klimaları hangi aralıklarla bakım yaptırmalıyız sorusunun cevabını vereceğiz. Sürekli olarak çalışmakta olan klimalar zamanla yapmış olduğu hava dolaşımı sebebi ile filtreleri ve evaporatörleri  kir ve bakteri tutmaya başlar. Oluşan bu kir ve bakteri sonucu klimamızda hoş olmayan kokular gelmeye başlar.

Hava dolaşımından kaynaklanan kir zamanla klimamızın hava dolaşımını kısıtlamakta ve oda sıcaklığını istenilen değere getiremeyen klima daha fazla çalışıp güç harcamaktadır. Kompresör ve fan motorları fazladan çalışacağı için ömrü kısalacaktır. Gereğinden fazla çalışan klima ise fazla elektrik tükettiği için faturanızı da kabartacaktır. Klimamız üzerinde anti bakteriyel ve polen tutucu gibi özellikler varsa bunlarda zamanla toz ve kir sebebi ile görevlerini yapamaz hale geleceklerdir.

 

klima neden koku yaparKlima bakımı ne zaman yapılmalı diyorsanız;
-Evlerde kullanılan klimalara yılda 2 defa bakım yapılmalıdır.
-Ofislerde kullanılan klimalara kullanım sıklığı ve ortamdaki kirlilikle orantılı olarak yılda 2 ya da 4 defa bakım yapılmalıdır.
-Mağaza, imalathane ve sistem odası gibi sürekli çalışan klimalara yılda en az 4 defa bakım yapılmalıdır.
-Profesyonel sistemlerde kullanılan klimalar için her ay bakım yapılmalıdır.

Klimanın su boşaltım sisteminde zamanla oluşan kir sebebi ile tıkanmalar meydana gelecek. Bu tıkanmalar sonucu klimamızın istenmeyen yerlerinden su akması yâda su birikintileri oluşmasına sebep olacaktır. Biriken bu su zararlı bakterilerin oluşumu için ideal ortamlar oluşturacaktır.

Bugün: 1 kez, Toplam: 6 kez ziyaret edildi.