Çamaşır Makinesinin Deterjan Çekmecesinden Köpük Geliyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Çamaşır makinelerinde en sık karşılaşılan problemlerin başında gelen deterjan çekmecesinden köpük gelmesi ve dışarı taşması sorununu aşağıda size önereceğimiz adımları izleyerek çözebilirsiniz.
Kullandığınız deterjanın çamaşır makinesinde kullanılmaya uygun olup olmadığını kontrol edin. Deterjanınızı nemsiz bir ortamda ve kapalı bir kutuda saklayın. Doğru deterjan gözünde ve yeterli miktarda deterjan kullanmaya özen gösterin. Tül gibi bazı çamaşırlar yapıları nedeniyle çok köpürdükleri için bu tip çamaşırları yıkarken az miktarda deterjan koymaya dikkat edin. Çamaşır suyu kullanıyorsanız doğru programda, doğru gözde ve uygun miktarda kullanmaya özen gösterin.

Deterjanınız çamaşır makinelerinde kullanılmaya uygun mu?
• Giysilerinizi kumaş tipi ve rengine göre ayırıp türlerine uygun deterjan kullanın.
• Hassas çamaşırlarınızı; yalnızca hassas çamaşırlar için kullanılan sıvı deterjan, yün şampuanı vb. özel deterjanlarla yıkayın.
• Koyu renkli çamaşırları ve yorganları yıkarken sıvı deterjan kullanmaya özen gösterin.
• Yünlü giysileri, yalnızca yünlüler için kullanılan özel bir deterjanla yıkayın.

Deterjanınızı nemsiz ortamda, kapalı şekilde saklayın. Aşırı sıcak ortamlarda saklamamaya dikkat edin. Makineye elle yıkamaya uygun ya da aşırı miktarda deterjan konmuş olabilir. Makineye birkaç kez su aldırıp boşaltarak deterjanı makineden temizleyebilirsiniz. Bazı deterjan firmaları deterjanlarındaki köpük kırıcı oranını düşük tutmuş olabilir ve bu durum fazla köpüklenmeye neden olabilir. Bu durumda farklı marka bir deterjan kullanarak tekrar yıkamayı deneyin. Makinede kesinlikle arapsabunu kullanmayın.
Deterjan miktarı nasıl olmalı?
Deterjan miktarı; suyun kireçli olması, giysilerin kirlilik oranı ve çamaşırın miktarına göre değişiklik gösterir. Fazla miktarda deterjan kullanıyorsanız; giysilerinizde kalıntı, makinenizde fazla köpürme ve yeterli durulanmama gibi sorunlar yaşarsınız. En düşük miktarda ve çamaşırlarınızın türüne uygun şekilde deterjan kullanmanız gerekir.

Answer 1 1 Answer 2 1

Makine yıkama suyunu aldıktan sonra yıkama programını iptal edip yeni bir program başlattığınızda normalden daha az deterjan koymanız gerekir.

Toz deterjan kullanımı
Toz deterjanın “II” sembolü ile ifade edilen ana yıkama gözüne koyulması gerekir. Toz deterjan çamaşır makinesinde yanlış göze koyulursa giysilerde tortu ve deterjan kalıntıları bırakmasının yanı sıra alerjiye de sebep olabilir. Toz deterjanı, deterjan paketi üzerindeki bilgilere uygun olarak kullanmaya dikkat edin.
Toz deterjan kullanımı

Answer 4

Sıvı deterjan kullanımı
Sıvı deterjan kullanıyorsanız, deterjan paketinden çıkan sıvı deterjan kabını “II” sembolü ile ifade edilen ana yıkama gözüne yerleştirin. Sıvı deterjanı, deterjan paketi üzerindeki bilgilere uygun olarak kullanmaya dikkat edin.
Sıvı deterjan kabı yoksa yetkili servisten temin edebilirsiniz. Çamaşır makinesinde sıvı deterjan bölmesi ya da gözü yoksa, makine su almaya başlayınca “II” sembolü ile ifade edilen ana yıkama gözüne sıvı deterjan koyulabilir. Sıvı deterjanı “I” sembolü ile ifade edilen ön yıkama gözüne koymamaya özen gösterin. Aksi taktirde, makinede geç başlatma fonksiyonu devreye alındığında çamaşırlar üzerinde istenmeyen lekeler oluşabilir.
Çamaşır suyu kullanımı
Çamaşır suyunu, ön yıkamalı bir program seçerek kullanabilirsiniz. Ön yıkama programında, makine su aldığı sırada deterjan çekmecesinin I no’lu ön yıkama gözüne deterjan koymadan sadece yarım (1/2) çay bardağı çamaşır suyu ekleyin. Buna alternatif olarak ilave durulama programında çamaşır suyu kullanabilirsiniz.
Makine yıkama işlemlerini bitirip durulama adımına geçtiğinde ilave durulamalı bir program seçin. Birinci durulamada makine su almaya başladığı sırada deterjan koymadan sadece yarım (1/2) çay bardağı çamaşır suyu ekleyin.
Çamaşır suyu kullanımı

Answer 5

Çamaşır suyu ile deterjanı karıştırarak kullanmayın. Çamaşır suyu, deri tahrişine neden olacağı için az miktarda (1/2 çay bardağı – yaklaşık 50 ml) kullanın ve çamaşırları iyi bir şekilde durulayın. Çamaşır suyunu doğrudan çamaşırların üzerine dökmeyin. Renkli çamaşırlarda çamaşır suyu kullanmayın.

 

Bugün: 1 kez, Toplam: 25 kez ziyaret edildi.