Buzdolabı Aşırı Soğutuyor Çözümü

Evlerimizin en büyük beyaz eşyalarından biri olan buzdolapları uzun kulanım sonucunda beklenmedik sorunlarla karşımıza çıkabilmektedir. Buzdolabınızda çevresel etkiler veya tesisat kaynaklı bir takım sorunlar oluşabilir ve bu sorunlar nedeniyle cihazınız olması gerektiğinden daha fazla çalışarak aşırı soğutmaya veya donmaya sebebiyet verebilir. Bu durumun üstesinden gelmek için bazı tesisat kontrollerinin yapılması ve ayar adımlarının takip edilmesi gerekebilir.

Ekranlı buzdolabı için çözüm yolu

Buzdolabınızın soğutucu bölmesi +4, dondurucu bölmesi -18 dereceye ayarlanmalıdır. Soğuk havanın dağılabilmesi için iç duvarla yiyecekler arasında dört parmak boşluk bırakılmalıdır.

Sıcaklık ayar ekranı aşağıda ki görselde gösterilmiştir.

7

Termostatlı buzdolabı için çözüm yolu

Düğme üzerinde Min ve Max yazıyorsa düğme ibresini ortaya, 1’den 4 ve Max’a kadar ise 2 ya da 3 konumuna, 2’den 8’e kadar ise 4 konumuna alabilirsiniz. Buzdolabınızın iç arka duvarına yiyecekler çok yakınsa, soğuk hava dağılmayacak ve yiyecekleri donduracaktır. Soğuk havanın dağılabilmesi için duvarla yiyecekler arasında dört parmak boşluk bırakılmalı.

Termostat ayar düğmesi aşağıda ki görselde gösterilmiştir.

8