Sık Karşılaşılan Kombi Arızaları Ve Nedenleri

kombi tamiri numara

Elektrik Kesintileri Ve Voltaj Dalgalanmaları
Ani yaşanan elektrik kesintilerinde kombinin aç/kapa düğmesinin açık durumda kalması, elektriğin tekrar devreye verildiğinde oluşabilecek voltaj dalgalanması nedeniyle kombinin arıza vermesine neden olabilmektedir. Elektrik kesilmesi durumunda kombiyi kapalı konuma getirmek ve elektrik verildikten bir süre sonra tekrar açmak iyi bir önlemdir.

Donma
Kış aylarının getirdiği bir diğer zorluk ve en önemli sorunlardan biri donma. Açık ortamlara monte edilen kombilerin iç ortamda montajı yapılan cihazlara göre donma riski çok yüksektir. Sistem don korumasının aktif olabilmesi için elektrik sigortasının ve gaz vanasının açık olması gerekmektedir. Sistem, don korumasına ihtiyaç duyduğunda cihaz sistem sıcaklığını minimum dereceye getirene kadar yanma meydana getirecektir. Yeterli gaz veya elektrik olmaması durumunda yanma oluşmayacak ve cihaz soğuyarak  donma riski oluşacaktır.
Yoğuşmalı cihazlarda kombinin donma riskine ilave olarak yoğuşma giderinin ve gider ağzının donmasını engellemek  için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Yoğuşma gideri uygun çapta olmalı ve izolasyonu yapılmış olmalıdır.

demirdöküm Aden

Hermetik Baca Sistemine Sahip Kombilerde Tozlanma 
Hermetik bacaya sahip olan tüm kombiler, yanma için gerekli oksijeni dış ortamdan almaktadır. Dolayısıyla kombi, dış ortamdan toz vb. küçük parçacıkları da içine çekebilir bu nedenle de tıkanabilir. Toz, zaman içerisinde fan kanatları üzerinde tutunarak sese ve/veya sıkışmaya bağlı bozulmaya; yanma devrelerinde verim kaybına neden olabilmektedir.

Tesisat Suyunun Kirlenmesi 
Tesisat içerisinde dolaşan suyun kirlenmesi beraberinde  kombi dönüş filtrelerinde daralma ve bu daralmaya bağlı sirkülasyon zayıflaması sonucunda son radyatörlerde ısınma sorunu oluşabilir. Eğer kombiye uzak olan radyatörlerin tamamında veya bir kısmında ısınmama sorunu görünüyorsa, bu durum sirkülasyonun zayıflığına işaret eder.

Kurulum Hataları 
Kurulum hataları ile karşılaşmak canınızı sıkabilir, tesisatın bir parçası olarak çalışan kombileri doğrudan etkiler. Bu tür hatalar genellikle tesisat kaçakları, yanlış plastik boru kaynağı, hatalı uygulama neticesinde boru çapının daralması, kaliteli radyatör vanalarının kullanılmaması gibi nedenlerle ortaya çıkabilmektedir.

Tesisat Su Basıncı Arızası 
Teknik olarak, kombiye tesisattan gelen suyun basıncı ortalama 1.5 bar olmalıdır.

Kullanıcı Hataları 
Kullanıcı hataları genellikle kombi kullanım kılavuzunun eksik okunduğu durumlarda gerçekleşmekte ve çoğu zaman kombinizi bir defa resetleme ile düzelmektedir.

Gaz Vanası Kapalıyken Kombinin Çalıştırılması 
En sık karşılaşılan kullanıcı hatalarından birisi gaz vanasının kapatılmasıdır. Bu durumunda kombi gerekli düzeltme yapılmadan tekrar devreye girmeyecektir. Bu tip durumlarda kullanma kılavuzlarından gerekli açıklamalar incelenerek veya yetkili servis çağrı merkezlerinden bilgi alınarak hareket etmek doğru olacaktır.