Klima Soğutmuyor Çözümü

Yaz aylarının vazgeçilmezi klimalar beklenmedik sorunlar ile karşımıza çıkabilmektedir. Bu yazımızda klimalarda sıkça karşılaşılan soğutmama sorununa çözüm bulacağız. Öncelikle uygun sıcaklık seçilmemiş olabilir bunu kontrol edin, soğutma konumuna alın. Hızlı soğutma özelliğini seçerek kullanmayı deneyin. Çözülmezse filtreleri kirli olabilir temizleyin.

Klimanız hâlâ soğutma yapmıyorsa dış ünitesinin  teras gibi uzun süre güneş gören bir yerde konumlanmış olup olmadığını kontrol edin.

-Soğutma konumuna ayarlama ve hızlı soğutma özelliği

Sorunun çözümüne bir de kumandayı kontrol ederek ulaşmaya çalışalım. Klima kumandanızın modeli kapaksız ise kumandanın sol tarafında yer alan açma/kapama düğmesine basın. Soğutma konumu için “Mode” tuşuna basın ve kumanda ekranında “kar” sembolü gözüktüğünde aşağı/yukarı ok tuşları ile 18 dereceye ayarlayıp deneyin. Ayrıca kumandanın “JET MODE” ya da “HIZLI” yazan hızlı mod tuşuna basıp ekranda hızlı soğutma özelliğini gösteren ”PO” yazısı çıkacak şekilde ayarladığınızda klimanızın soğutmasını daha çabuk hissedebilirsiniz.
Klima kumandanızın modeli kapaklı ise kumandanın sağ üst köşesinde yer alan açma/kapama düğmesine basın. Kumanda kapağını açtığınızda sol tarafta yer alan “Kar tanesi, siyah üçgen, kar şekli” sembolleri olan düğmeye kumanda ekranına ”Kar” sembolü gelene kadar birkaç kez basın. Aşağı ve yukarı şeklindeki sıcaklık ayar tuşlarına basarak sıcaklığı düşürebilirsiniz. Kumandanın açma/kapama düğmesinin en solunda yer alan ve “Pervane” sembolüyle gösterilen tuşa basıp ekranda hızlı soğutma özelliğini gösteren ”PO” yazısı çıkacak şekilde ayarladığınızda klimanızın soğutmasını daha çabuk hissedebilirsiniz.
-Filtrelerin temizliği

Filtreler kirli olduğu zaman da yeterli ısıtma yapmayacaktır. Filtresi iç ünitenin tavan bölümündeyse, öncelikle klima sigortasından ya da dairenizin içindeki sigorta panosundan klimaya gelen enerji kapatılarak elektrik bağlantısı kesilmiş olmalı.

Klimanın üst kısımdan ulaşacağınız filtreyi tutamaklarından tutup hafifçe yukarı doğru çekerek çıkartın. Filtrelerde biriken tozları elektrikli süpürge ile çekerek, ya da ılık suyla yıkayarak temizleyebilirsiniz. Temizleme yöntemi olarak ılık suda yıkamayı tercih ettiyseniz nem kokusu olmaması için gölgede kurutarak tekrar yerine takın.

Filtresi iç ünitenin ön panelindeyse, öncelikle klima sigortasından ya da dairenizin içindeki sigorta panosundan klimaya gelen enerji kapatılarak elektrik bağlantısı kesilmiş olmalı. Filtreyi çıkartmak için ön panelini, sağ ve sol alt köşe noktalarından tutarak kendinize doğru çekerek açın. Hava filtresini alt kısımlarından tutarak hafifçe yukarı çekerek çıkartın. Filtrelerde biriken tozları elektrikli süpürge ile çekerek, ya da ılık suyla yıkama yaparak temizleyebilirsiniz. Temizleme yöntemi olarak ılık suda yıkamayı tercih ettiyseniz nem kokusu olmaması için gölgede kurutarak tekrar yerine takın.

-Klimanızın dış ünitesi teras gibi uzun süre güneş gören bir yerdeyse

Dış ünitenin güneş altında çalışması, klimanın ısıyı dışarı atmasını engeller. Bu nedenle soğutma etkisi azalır. Dış ünitenin etrafına güneş ışığı ve ısısını engelleyecek bir siperlik yaptırmanız faydalı olabilir.

Bu konuda çözüme ulaşamadıysanız en yakın yetkili servis ile iletişime geçerek sorunun çözümüne daha kolay ulaşabilirsiniz.