Fırın Alarm Sesi Durmuyor Nasıl Çözülür?

Evlerimizde sıkça kullandığımız beyaz eşyaların arasında yer alan fırınlar uzun kullanıma bağlı olarak çeşitli problem ile karşımıza çıkabilmektedir. Bu yazımızda fırınlarda sıkça karşılaşılan alarm sesi sorununun çözümünü anlatacağız. Öncelikle fırının üzerindeki herhangi bir tuşa bastığınızda sesin devam edip etmediğini  kontrol edin. Eğer devam ediyorsa fırını kapalı konuma getirip fişin çekiniz.

Saatin ayarlanması nasıl yapılmalı?
Alarm sesi gelmeye devam ediyorsa ilk kullanımda veya elektrik kesintisi sonrasında saat ayarı yapmanız gerekiyor.

Artı (+) ve eksi (-) tuşları saatin sağındaysa ne yapılmalı?
Fırına ilk elektrik verildiğinde saat sembolünün yanı söndüğünü göreceksiniz. “+” ve “-” tuşlarına dokunarak saati ayarlayınız. Saat ayarından sonra 4-5  saniye bekleyin. Saat sembolü söner ve saat artık ayarlanmış olur. Pişireceğiniz yiyeceğe uygun sıcaklık ve programı seçip çalıştırmayı deneyin.

Saatin altında tuşlar yoksa ne yapılmalı?
Öncelikle fırını çalıştırın. Ekranda “00.00” çıkacaktır ve saat sembolü yanıp sönecek. Aşağı/yukarı ok işareti olan tuşlara basarak günün saatini ayarlayıp onay tuşa basarak ayarı yapınız.
Saat ayarı sonrası alarm ayarını bir dakika gibi bir süreye ayarlanıp sesin kesilip kesilmediğine bakınız. Eğer ses kesilmiyorsa arıza kaydı için müşteri iletişim merkezi ile iletişime geçerek yetkili kişilerin gelmesini bekleyiniz. Ses kesildiyse, süre bitiminde alarm çaldığında alarmın kapatılıp katılamadığına bakarak kontrol ediniz.

Artı (+) ve eksi (-) tuşları saatin sağındaysa ne yapılmalı?
Saat sembolüne dokunarak çan sembolünü aktifleştirin. Artı ve eksi tuşlarını kullanarak alarmı 1 dakikaya ayarlayın. Süre bitiminde alarmı kapatmak için herhangi bir tuşa dokunarak alarmı kapatın.

Saatin altındaki tuşlarda çan görseli bulunuyorsa ne yapılmalı?
Çan tuşuna basın. Ekranda çan sembolü yanıp sönecektir. Aşağı/yukarı tuşlarına basarak süreyi ayarlayın ve çan tuşuna basarak ayarı onaylayın. Alarm süresini ayarlandıktan sonra çan sembolü yanık kalacaktır. Alarm süresi dolduktan sonra çam sembolü yanıp sönmeye başlar ve alarm sesini duyarsınız. Herhangi bir düğmeye basarak alarmı kolaylıkla durdurabilirsiniz.
Alarmı iptal etmek isterseniz çan tuşuna basın. Ekranda çan sembolü yanıp sönecek. Aşağı tuşuna basarak süreyi 00:00’a ayarlayın. Çan tuşuna basarak ayarı onaylayın. Alarm iptal olur çan sembolü ekranda kaybolacaktır.

Saatin altındaki tuşlarda çan görseli bulunmuyorsa ne yapılmalı?
Eğer tuşlarda çan resmi yoksa saat sembolüne dokunup çan sembolünü aktifleştirin. Aşağı/yukarı tuşlarını kullanarak alarmı 1 dakikalığına ayarlayın. Süre bitiminde alarmı kapatmak için herhangi bir tuşa dokunarak alarmı kolaylıkla kapatabilirsiniz.
Alarmı iptal etmek için saat sembolüne basıp çan sembolünü aktifleştirin. Aşağı tuşunu kullanarak alarmı 00:00’a getirin. Onay tuşuna dokunarak onaylayın. Alarm iptal olacaktır.

Answer 1 6